Vásárlási feltételek
Általános Szerződési Feltételek (továbbiakban: ÁSZF) kertihobbi.hu
Eladó:
Kertihobbi.hu
Név: Kerl Hungária Kereskedelmi és Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaság
Cím: 1172 Budapest, Ferihegyi út 13.
Képviselő: Lengyel Csaba
Cégjegyzékszám: 01 09 973216
A bejegyző bíróság megnevezése: Budapesti Cégbíróság
Adószáma: 23598043-2-42
Bankszámlaszám: 11711003-20014926-00000000
Telefon: +36/1-6307-270
E-mail: info@kerl.hu
Továbbiakban Szolgáltató/Megbízott.
Az ÁSZF hatálya
Időbeli hatály: Az ÁSZF rendelkezései 2020. április 6-tól visszavonásig illetőleg az egyes jótállási rendelkezések tekintetében 2021. január 1-től módosításáig vannak hatályban. A Szolgáltató illetőleg Megbízott általi visszavonás a már megkötött szerződéseket nem érinti, ahogyan az egyes rendelkezések módosítása sem.
Tárgyi hatály:
Az ÁSZF tárgyi hatálya kiterjed a Kerl Hungária Kft által üzemeltetett kertihobbi.hu webáruházban értékesített minden termékre és végzett szolgáltatásra, kivéve a megrendelői egyedi igényeknek megfelelően harmadik személy által gyártott, és Szolgáltató által forgalmazott gépekre, berendezésekre, valamint ezen gépekkel, berendezésekkel kapcsolatosan Szolgáltató illetőleg Megbízott által végzett bármilyen szolgáltatásra.
Területi hatály: Az ÁSZF területi hatálya kiterjed minden, az ÁSZF tárgyi hatálya alá tartozó termékeladás, és szolgáltatás nyújtásra vonatkozóan kötött szerződésre, függetlenül attól, ha Vevő illetőleg a Megbízó székhelye vagy telephelye és a teljesítés helye Magyarország területén kívül esik.
Szolgáltató internetes honlapjának címe: www.kertihobbi.hu
Az ÁSZF elérhetősége: www.kertihobbi.hu/aszf
Szolgáltató (Cg: 01 09 973216 , bejegyezve 2011.11.11-én a Budapest Cégbírósága mint Cégbíróság által, adószám: 23598043-2-42 ) a jogszabályok szerint 4719'08 Iparcikk jellegű bolti vegyes kiskereskedelem tevékenységet folytathat. Internetes tárhely szolgáltatója: Unas Online Kft
A megrendelések leadása csak elektronikus úton lehetséges! Telefonon leadott rendeléseket a Szolgáltató a félreértések elkerülése végett nem fogad el. A rendelésekkel kapcsolatos tájékoztatásokat a Szolgáltató szintén elektronikus úton küldi el a Vevők részére.
A termék(ek) kosárba tételét követően átvételi és fizetési mód választandó. A "megrendelem" gomb megnyomásával a vevő ajánlatot tesz, mellyel fizetési kötelezettsége keletkezik melyre visszaigazolást küld. A visszaigazolás minden esetben tartalmazza a választott átvételi és fizetési módot, a rendelés értékét, a szállítási feltételeket, a termék(ek) megnevezését és darabszámot, valamint a Vevő adatait. A rendelés leadása előtt a Vevőnek van lehetősége a regisztrációkor megadott adatok módosítására a módosult adatok felülírásával és rögzítésével.
A szerződés nyelve magyar. A megrendelés interneten kötött, de nem aláírt szerződésnek minősül, melynek tartalma iktatásra, archiválásra kerül, és utólagosan hozzáférhető, visszakereshető. Az iktatási szám minden esetben a megrendelés azonosítószáma. A www.kertihobbi.hu oldalon az árak forintban értendők. Felhívjuk vásárlóink figyelmét, hogy a Szolgáltató kizárólag Magyarország területén végez internetes értékesítési tevékenységet.
Árak
Az árak forintban értendők, tartalmazzák a 27%-os áfát. A weboldalon feltüntetett árak, képek, leírások nem minősülnek konkrét ajánlattételnek! Nem zárható ki annak a lehetősége, hogy üzletpolitikai okból az Eladó az árakat módosítsa. Az árak módosítása nem terjed ki a már megkötött szerződésekre. Megkötött szerződés csak abban az esetben jön létre, ha Eladó számlát vagy díjbekérőt küld a Vásárlónak, az automata rendelés visszaigazolás, amit a webáruház rendszere küld, nem minősül szerződésnek! Amennyiben Eladó az árat hibásan tüntette fel, és megrendelés érkezett a termékre, de szerződést még nem kötöttek a felek, úgy az ÁSZF „Eljárás hibás ár” pontja alapján jár el az Eladó. Továbbá, a leírásokat, képeket a gyártók biztosítják az Eladó részére, így azok pontosságáért Eladó nem vállal felelősséget!
Eljárás hibás ár esetén:
Nyilvánvalóan hibásan feltüntetett árnak minősül:
0 Ft-os ár,
A kedvezménnyel csökkentett, de a kedvezményt tévesen feltüntető ár (pl.: 1000 Ft-os termék esetén a 20 %-os kedvezmény feltüntetése mellett 500 Ft-ért kínált termék).
Túlzott mértékben csökkentett kedvezményes ár vélhetően elírás következménye! Amennyiben helyi értékkel történt az elírás, például 10.000.- Ft os ár helyett 1.000.- Ft-os került tévedésből feltüntetve, Eladó fenntartja a jogot magának, hogy a Vásárlót értesítse a téves árazásról és elálljon a teljesítéstől. Hibás ár feltüntetése esetén Eladó felajánlja a termék valós áron történő megvásárlásának lehetőségét, mely információ birtokában a Vásárló eldöntheti, hogy megrendeli valós áron a terméket vagy minden hátrányos jogkövetkezmény nélkül lemondja a megrendelést.
A webáruházban lehetőség van a termékeket online bankkártyás fizetéssel is megvásárolni. Amennyiben a Vásárló hibás áron, online bankkártyával kifizette a téves vételárat, Eladó köteles a kifizetett vételárat 3 munkanapon belül, levonások nélkül vissza utalni a Vásárló bankszámlájára.
Megrendelés elfogadása és visszaigazolása révén adásvételi szerződés keletkezik. Az automata rendelés fogadás nem minősül se visszaigazolásnak, de szerződésnek! A szerződés számlával vagy díjbekérővel jön létre. Vevő amennyiben Szolgáltató bármely termékét meg kívánja vásárolni webes felületen küld egy megrendelésre irányuló megkeresést, melyben szerepelnie kell az alábbiaknak:
- termék cikkszáma és megnevezése
- termék mennyisége
- egyéb műszaki azonosító adatok (ha van ilyen)
- szállítási és számlázási cím
- Vevő által kért kívánalmak
A Szolgáltató mindent megtesz annak érdekében, hogy a Vevő által megrendelt termékeket a visszaigazolt határidőn belül leszállítsa. A megrendelés kiszállításának határideje 2-5 munkanap.
Raktárkészlet kijelzés csak tájékoztató jellegű! Mindent elkövetünk, hogy a lehető legpontosabb információt adjuk a vásárlóknak, de a legnagyobb igyekezetünk ellenére is előfordulhat, hogy az online kijelzés pl. "Raktáron", nem a pillanatnyi raktárkészletet tükrözi. Ezért a Kerl Hungária Kft fenntartja a jogot magának, hogy a szállítási idők csak tájékoztató jellegűek.
Amennyiben saját raktárában, illetve beszállítói partnereinél a megrendelt termék nem található és Szolgáltató ezt jelzi Vevő felé egy lehetséges alternatív termék felajánlásával vagy tájékoztatja Vevőt a hosszabb szállítási időről. Vevő írásban nyilatkozik, hogy elfogadja a helyettesítő terméket vagy a hosszabb szállítási időt vagy eláll a szerződéstől. Felek ekkor kötelezettség mentesen módosíthatják, illetve törölhetik a megrendelést.
Szolgáltató – a Felek eltérő megállapodásának hiányában - a szerződés megkötését követően késedelem nélkül, de legkésőbb 60 napon belül köteles a fogyasztó rendelkezésére bocsátani (kiszállítani) a terméket. A Szolgáltató késedelme esetén a fogyasztónak minősülő Ügyfél jogosult póthatáridőt tűzni. Ha a Szolgáltató a póthatáridőn belül sem teljesít, a fogyasztó jogosult a szerződéstől elállni. A fogyasztó póthatáridő kitűzése nélkül akkor jogosult a szerződéstől elállni akkor, ha a) Szolgáltató a szerződés teljesítését megtagadta; vagy b) szerződést a felek megállapodása szerint vagy a szolgáltatás felismerhető rendeltetésénél fogva a meghatározott teljesítési időben - és nem máskor - kellett volna teljesíteni, vagyis nem történt írásos egyetértés a hosszabb szállítási időre vonatkozóan. A teljesítés lehetetlenülése a szerződést megszünteti. A teljesítés lehetetlenülése esetén a Szolgáltató Vevőt erről haladéktalanul tájékoztatja és semmilyen többletköltség nem terhelheti.
A Szolgáltató mindent megtesz a weboldalon található információk pontosságának fenntartása, illetve a készletinformációk aktualizálása érdekében, azonban a szerződés létrejöttének pillanatában a Szolgáltató kereskedelmi partnere, mint a Szolgáltatón kívüli harmadik személy tevékenysége folytán, a Szolgáltató által előre nem látható okból a teljesítés lehetetlenné válhat, a lehetetlenülés beállta azonban nem teszi a Szolgáltató ajánlatát alkalmassá arra, hogy a Vevőt megtévessze, mivel a Szolgáltató az ajánlat megtételekor a beszerezhetőségi adatok tekintetében a legjobb tudomása szerint jóhiszeműen járt el.
Vevő a Szolgáltató ajánlattételi felhívásában foglaltakat elfogadva küldhet Szolgáltatónak vételi ajánlatot. Amennyiben a Szolgáltató a Vevő vételi ajánlatára, az ajánlatot egyértelműen és minden tekintetben elfogadó írásos visszaigazolást küld amennyiben a rendelt termék nincs raktáron. Raktáron lévő terméknél a kiszállítás automatikusan elindul és csak a Vevő kifejezett kérésére küld rendelés visszaigazolást. Az adásvételi szerződés létrejön a Felek által egymásnak küldött ajánlattételi felhívásban, az ajánlatban és annak elfogadását tartalmazó írásbeli üzenetek tartalmának megfelelően.
Abban az esetben, ha Vevő a Szolgáltató ajánlattételi felhívásában szereplő feltételeket módosítva küld ajánlatot Szolgáltatónak, úgy az ajánlatnak megfelelő tartalommal kizárólag abban az esetben jön létre adásvételi szerződés a Felek között, ha a Vevő ajánlatában foglaltakat azt a Szolgáltató egyértelműen és minden tekintetben elfogadja.
Szolgáltató az eladott, és a Vevőnek átadott termék vonatkozásában a Felek között létrejött adásvételi szerződés szerinti vételárat tartalmazó számlát állít ki, melyet készpénzes számla esetén az átadás-átvételkor, a teljes vételár kifizetése ellenében ad át Vevő képviselőjének. Átutalásos fizetési mód kikötése esetén Szolgáltató az általa kiállított számlát elektronikus számlaként vagy a papír alapon készült végszámlát postai úton vagy csomagba csomagolva küldi meg Vevő részére.
Vevő a Szolgáltató által megküldött számlát köteles a számlában foglalt fizetési határidőig átutalással kiegyenlíteni Szolgáltató bankszámlájára, vagy készpénzes (utánvét és bankkártya is) fizetés esetén a szállítólevél aláírásával egyidejűleg köteles a teljes vételárat megfizetni.
A számla formai és tartalmi elemeinek kifogásolására Vevőnek egy alkalommal, a számla kézhez vételétől számított 3 munkanap áll rendelkezésre.
Szolgáltató kifejezetten kinyilvánítja, hogy az általa eladott, és a Vevőnek szállítólevéllel vagy számlával átadott termék tulajdonjogát a teljes vételár kifizetéséig fenntartja, mely tulajdonjog fenntartást Vevő a szerződés létrejöttével kifejezetten és visszavonhatatlanul elfogadja. A tulajdonjog fenntartási kikötés több termék eladása esetén úgy értendő, hogy Szolgáltató dologösszességként adja el az egy szállítólevélen vagy számlán szereplő termékeket, s így azok teljes vételárának kifizetéséig minden egyes termék tekintetében fennáll Szolgáltató tulajdonjoga.
Amennyiben Vevő a Szolgáltató számláját határidőre nem, vagy nem a teljes összegben egyenlíti ki, úgy Vevő köteles az átvett, és a tulajdonjog fenntartás szempontjából dologösszességnek tekintendő terméket illetőleg termékeket Szolgáltatónak kifogástalan állapotban haladéktalanul visszaadni. Amennyiben Vevő a Szolgáltató ezen visszaadás tekintetében küldött e-mail üzenetét követő 3 munkanapon belül a tulajdonjog fenntartással érintett termékeket nem adja vissza Szolgáltatónak, úgy Vevőnek viselnie kell a reá bízott idegen dolog tekintetében fennálló jogi felelősséget.
Szolgáltató hibásan teljesít, amennyiben az általa szállítólevél vagy számla szerint átadott termék a teljesítés időpontjában nem felel meg a Felek között létrejött szerződésben, továbbá a termék gyártója által rendelkezésre bocsátott termékismertetőjében leírt, illetőleg a hatályos jogszabályi rendelkezések szerinti minőségi követelményeknek.
A terméknek az átadás-átvételt követően jelentkező, de már a teljesítés idején is fennálló hibája miatt Vevő jelen ÁSZF szerinti rendelkezéseknek megfelelően jótállási igényt jelenthet be, illetőleg a jótállási idő elteltét követően szavatossági igénnyel élhet. Szolgáltató jellemzően közvetítői tevékenységet folytat. Minőségi reklamációs kérdésekben nem illetékes! A reklamált terméket minden esetben vevő saját költségén köteles a gyártó vagy importőr vagy magyarországi forgalmazóhoz, a garancia viselőjéhez visszajuttatni, mely minden esetben (amennyiben a termékhez törvényi előírás szerint Szolgáltató köteles mellékelni) megtalálható az átadott garancia füzetben vagy használati útmutatóban esetleg termék leírásban.
Szolgáltató a hatályos jogszabályi rendelkezések alapján csak az általa importált és magyariországon először forgalomba hozott termékek esetében felelős a hibás teljesítés miatt Vevőnél bekövetkezett károkért azzal, hogy Szolgáltató kizárólag az általa eladott és a Vevő birtokába bocsátott termék vételárának erejéig köteles a Vevő kárát megtéríteni.
A Megbízó által igényelt, és a Megbízott által vállalt szolgáltatásokat az elvárható gondosság tanúsítása mellett nyújtja. Megbízott abban az esetben követ el szerződésszegést, ha a szolgáltatás nyújtása során Megbízott nem a tőle elvárható gondosságot tanúsítja, melynek következményeként Megbízót vagyoni hátrány éri.
Megbízott gondossági kötelmének megszegése esetén Megbízó ezt a teljesítési igazolás kiállításáig, illetőleg a Munkalap Megbízó részéről történő aláírásáig írásban köteles jelezni Megbízott felé, aki ezt a bejelentést, a közölt indokolás alapján köteles kivizsgálni, és írásos formában a bejelentésre válaszolni. A teljesítési igazolás Megbízó általi kiadását, illetőleg a Munkalap aláírását követően Megbízó többé már nem kifogásolhatja a Megbízott teljesítését, és ebből következően a gondossági kötelem megszegésére alapítottan semmilyen igényt nem érvényesíthet Megbízottal szemben. Amennyiben a gondossági kötelem megszegését Megbízó jelenti, úgy köteles a szerződésszegéssel okozott vagyoni hátrány csökkentésében közreműködni.
Megbízó együttműködésének hiányában, vagy az elégtelen együttműködés miatt keletkezett kárért Megbízottat semmilyen felelősség nem terheli. Megbízottnak a gondossági kötelem megszegésével okozott kárért való felelősségére alapított kártérítési igény nem haladhatja meg a megbízási díj összegét.
Amennyiben a megbízás több szolgáltatás igénybevételére vonatkozik, és Megbízott gondossági kötelmének megszegése kizárólag egyes szolgáltatások vonatkozásában áll fenn, úgy a Megbízott kártérítésként kizárólag csak azon szolgáltatások tekintetében megállapítható megbízási díjak, illetve díj részek erejéig felelős, amely szolgáltatások tekintetében szerződésszegésért való felelőssége megállapítható.
Teljesítési késedelem termékeladás esetén
Szolgáltató késedelemben esik, amennyiben a Felek közötti megállapodás szerinti teljesítési határidőre (maximum a megrendeléstől számított 60 napon belül) szerződésszerűen nem bocsátja Vevő rendelkezésére a megrendelt terméket. Szolgáltató felelős a teljesítési késedelemért, kivéve, ha bizonyítja, hogy rajta kívül álló külső ok (pl. vismaior) akadályozta a teljesítésben, vagy a Vevő magatartására vezethető vissza a teljesítés késedelme.
Vevő 30 munkanapot meghaladó teljesítési késedelem esetén jogosult a szerződéstől elállni, és teljesítési késedelem miatt kizárólag ebben az esetben jogosult kártérítést követelni, mely kártérítés összege nem haladhatja meg a teljesítési késedelemmel érintett termék vételárának 20%-át.
A Vevő által rendelt több termék esetén, – ha a késedelem csak egyes termékeket érint - úgy az elállási jog, illetőleg a kártérítési igény is az egyes terméket illetően áll fenn, a kártérítési igény maximumára vonatkozó rendelkezés pedig kizárólag az egyes termékek vételára vonatkozásában áll fenn.
Teljesítési késedelem szolgáltatás (kifejezeten szerviz szolgáltatás) igénybevételére vonatkozó megbízás esetén
Szolgáltató késedelemben esik, amennyiben a Felek közötti megállapodás szerinti teljesítési 15 napon belüli határidőben szerződésszerűen nem kezdi meg a megbízás teljesítését. Szolgáltató felelős a teljesítési késedelemért, kivéve, ha bizonyítja, hogy rajta kívül álló külső ok (pl.vis maior) akadályozta a teljesítésben, vagy a Vevő magatartására vezethető vissza a teljesítés késedelme, illetőleg, ha bármely okból tőle a szerződésszerű teljesítés nem várható el. Megbízott mindent elkövet, hogy a teljesítés 30 munkanapon belül megtörténjen, de kifejezetten nem vállalja azt.
Vevő 30 munkanapot meghaladó teljesítési késedelem esetén jogosult a szerződéstől elállni, és teljesítési késedelem miatt kizárólag 60 munkanapos késedelem esetén jogosult kártérítést követelni, de a kártérítés összege nem haladhatja meg a teljesítési késedelemmel érintettszolgáltatás megbízási díjának 20%-át. Amennyiben a megbízás több fajta szolgáltatás elvégzésére terjed ki a létrejött szerződés szerint, és a késedelem csak egyes szolgáltatások megkezdésére vonatkozik, úgy az elállási jog is csak a teljesítési késedelemmel érintett szolgáltatás vonatkozásában áll fenn, és a kártérítés összege sem haladhatja meg a késedelemmel érintett szolgáltatás díját, illetőleg díjrészét.
Ha a teljesítés olyan okból vált lehetetlenné, amelyért egyik fél sem felelős, a szerződés megszűnik. A megszűnés előtt már nyújtott szolgáltatás szerződésszerű pénzbeli ellenértékét meg kell fizetni, ha pedig a már teljesített pénzbeli szolgáltatásnak megfelelő ellenszolgáltatást a másik fél nem teljesítette, a pénzbeli szolgáltatás visszajár.
Ha a teljesítés olyan okból vált lehetetlenné, amelyért az egyik fél felelős, a másik fél szabadul a szerződésből eredő teljesítési kötelezettsége alól, és a szerződésszegéssel okozott károkért való felelősség általános szabályai szerint kártérítést követelhet, mely nem haladhatja meg a teljes vételár illetőleg teljes megbízási díj összegének 20%-át.
Ha a teljesítés azért válik lehetetlenné Szolgáltató részéről, mert a Vevő a Felek között létrejött szerződés (adásvételi illetőleg megbízási szerződés) tekintetében bármilyen formában közli Szolgáltatóval, hogy nem tart igényt, vagy csak részben tart igényt a megrendelt termékre illetőleg termékekre vagy az igényelt szolgáltatásra illetőleg szolgáltatásokra, úgy Szolgáltató jogosult adásvételi szerződés vonatkozásában a megrendelt, de a Vevőnek át nem adott termékek vételárának 50 %-ára, illetőleg a teljesítés érdekében nála felmerülő igazolt költségei megtérítésére, így különösen a teljesítéshez igénybe venni kívánt teljesítési segédekkel kapcsolatos valamennyi ajánlati felhívásban szereplő költség megtérítésére jogosult, illetőleg megbízási szerződés vonatkozásában az igényelt szolgáltatások teljesítése érdekében a nála felmerült igazolt költségei megtérítésére, így különösen a teljesítéshez igénybe venni kívánt teljesítési segédekkel kapcsolatos valamennyi ajánlati felhívásban szereplő költség megtérítésére jogosult.
Ha a teljesítés lehetetlenné válásáért mindkét fél felelős, a szerződés megszűnik, és a felek a lehetetlenné válásából eredő kárukat a közrehatás arányában követelhetik a másik féltől, mely nem haladhatja meg a teljes vételár illetőleg teljes megbízási díj összegét.
A teljesítés lehetetlenné válásáról tudomást szerző fél haladéktalanul köteles erről a másik felet értesíteni. Az értesítés elmulasztásából eredő kárért – mely nem haladhatja meg a termék vételárát, illetőleg a megbízási díjat - a mulasztó felelős.
Ha valamelyik fél a teljesítést jogos ok nélkül megtagadja, a másik fél választhat a késedelem vagy a szolgáltatás lehetetlenné válása jogkövetkezményeinek alkalmazása között.
Jótállás, szavatosság
2021.01.01-től az érvényes jogszabályok szerinti szavatossági és jótállási feltételek szerint módosítva.
Termékeladás esetén a Vevőt a Szolgáltató ajánlattételi felhívásában közölt és a Vevő által elfogadott (megrendelt), majd pedig a Szolgáltató által visszaigazolt a törvényekben előírt jótállás illeti meg az általa átvett termékek tekintetében.
Jótállási igényt a Vevő a Szolgáltatóhoz kizárólag írásban jelenthet be, a hiba részletes leírásával ha a garancia füzetben vagy használati útmutatóban a Kerl Hungária Kft van megjelölve mint a garancia viselője. Amennyiben a garancia viselője nem Magyar vállakozás úgy minden esetben a garancia viselő ÁSZF-je szerinti eljárásrend érvényesül, függetlenül a vásárlás helyszínétől!
Szolgáltató a vevői hibabejelentés általa történő tudomásszerzésétől számított 15 munkanapon belül köteles a hiba kijavítását megkezdeni. Szolgáltató a hiba kijavításának megkezdése előtt megvizsgálja Vevő jogosultságát a jótállási igény teljesítésére. Amennyiben a jótállási igény bejelentése jogszerű volt, úgy Szolgáltató részéről haladéktalanul megkezdik a hiba kijavítását, melynek befejeztével Szolgáltató teljesítési segédje Munkalapot állít ki, melynek az aláírásával Vevő igazolja a hiba kijavítását.
Amennyiben a jótállási igény bejelentését Szolgáltató nem tartja jogszerűnek, úgy ezt írásbeli indokolással közli a Vevő felé, aki eldönti, hogy továbbra is fenntartja-e a jótállási igényét Szolgáltató felé, vagy jótállási igény érvényesítése nélkül megbízza a termék hibájának kijavításával, mely megbízás elfogadásáról szóló döntését Szolgáltató 5 munkanapon belül közli a Vevővel.
Amennyiben Vevő a Szolgáltató kifogása ellenére is fenntartja jótállási igényét, úgy Szolgáltató választhat, hogy a hibát jótállás keretében kijavítja, vagy továbbra is vitatja a jótállási igény jogosságát. Amennyiben Szolgáltató, bár vitatja jótállási igény jogosságát, mégis elvégzi a hiba kijavítását, a hiba kijavításával járó költségei vonatkozásában Vevővel szemben igényt érvényesíthet.
Vevő – jótállási igénye érvényesítése során – köteles mindenben együttműködni Szolgáltatóval. Az együttműködés elmulasztása, vagy elégtelen volta miatti károkért Szolgáltató nem felelős, illetőleg az együttműködési kötelezettség elmulasztása miatt Szolgáltatónál keletkezett károkért Vevőt terheli a felelősség. Vevő a jótállási idő lejártával a Szolgáltató által eladott termék hibás teljesítése miatt szavatossági igényét a Ptk. szabályai szerint jogosult érvényesíteni.
Amennyiben a Felek között jelen ÁSZF hatálya alá tartozó szerződés rendelkezései eltérnek a hatályos Polgári Törvénykönyv (továbbiakban: Ptk), illetőleg más egyéb hatályos magyarországi jogszabályi rendelkezésektől, és ezen eltérést a Ptk., vagy az adott hatályos magyarországi jogszabály nem tiltja, úgy a Felek jogaira és kötelezettségeire vonatkozóan a Felek között létrejött szerződésben foglalt rendelkezések irányadók. Az ÁSZF hatálya alá tartozó szerződésben nem szabályozott kérdések tekintetében a PTK és a hatályos magyarországi jogszabályi rendelkezések irányadók.
A felek nem tehetők felelőssé szerződéses kötelezettségeik részben vagy egészben történő nem teljesítéséért abban az esetben, ha az vis maior következménye. A vis maior események úgy határozandók meg, mint olyan események, melyek a szerződés életbe lépése után következnek be, rendkívüliek, nem láthatók előre és nem előzhetők meg az érintett felek által, így lehetnek, de nem korlátozódnak a következőkre: háború, zavargások, sztrájkok, balesetek, természeti és környezeti katasztrófák, tűzvész, áradás, járványok, szállítási utak blokádja, szállítás közbeni balesetek, ill. lopás, munkaügyi konfliktusok stb. A vis maior esemény által érintett fél köteles másik felet értesíteni a tudomására jutástól legkésőbb 5 (öt) napon belül a vis maior esemény kezdetétől ill., végétől számítva. A vis maior eseményről szóló értesítést további 10 napon belül írásban meg kell erősíteni. A megerősítés elmulasztása megfosztja az érintett felet a vis maior kinyilvánításának jogától.
A Vevő illetőleg a Megbízó jelen szerződésben meghatározott kötelezettségei késedelmes teljesítésével Szolgáltató teljesítési határideje annak azonos mértékével, minden külön jogcselekmény nélkül meghosszabbodik, kivéve, ha a szerződés bármely ok folytán megszűnik.
Termékeladás esetén az átadás-átvételig Szolgáltató tartja birtokában a szerződés tárgyát képező berendezést, majd a leszállítást követő átadás-átvétellel egyidejűleg, a szerződés tárgyát képező berendezés birtokba adásával a költségek és kárveszély viselése átszáll a Vevőre. Vevő illetőleg Megbízó számára üzleti titkot képez a termék eladás tekintetében létrejött adásvételi szerződés, illetve a szolgáltatás nyújtása tekintetében létrejött megbízási szerződés összes rendelkezése, valamint a szerződés teljesítésével összefüggésben Vevő illetőleg Megbízó tudomására jutott, s a Szolgáltató és a Megbízott személyével, működésével összefüggő minden adat, tény, információ, melynek titokban tartásához Szolgáltatónak, illetőleg Megbízottnak vagyoni, üzleti, vagy egyéb jogvédelmi érdekei fűződnek. Az üzleti titok megsértésével a Szolgáltatónak illetőleg Megbízottnak okozott teljes kár megtérítéséért Vevő illetőleg Megbízó korlátozás nélkül tartozik felelősséggel.
Szolgáltató illetőleg Megbízott köteles a Vevő illetőleg a Megbízó által reá bízott üzleti titkot megőrizni, azt illetéktelen harmadik személy részére nem teheti hozzáférhetővé, mert ez esetben Szolgáltató illetőleg Megbízott a Vevőnek illetőleg a Megbízónak okozott teljes kár megtérítéséért korlátozás nélkül tartozik felelősséggel.
Felek az adásvételi illetőleg a megbízási szerződés létrejöttével kinyilvánítják, hogy a jelen ÁSZF hatálya alá tartozó szerződés megkötésére jogosultak, és a szerződés teljesítéséhez szükséges valamennyi engedéllyel rendelkeznek, valamint nem állnak végelszámolás, vagy felszámolás alatt, illetve velük szemben csőd- illetőleg vagyonrendezési eljárás nem indult, vagy bármilyen más egyéb bírósági, illetőleg hatósági eljárás sem, amely a jelen szerződés teljesítését meghiúsítaná vagy terhesebbé tenné.
Bejegyzés a vásárlók könyvébe.
A vásárlók könyve az Eladó üzletében (1171 Budapest, Péceli út 149) elérhető. Az ide írott bejegyzésekre az Eladó 30 napon belül írásban válaszol.
A fogyasztó szóban vagy írásban közölheti a vállalkozással a panaszát, amely a vállalkozásnak, illetve a vállalkozás érdekében vagy javára eljáró személynek az áru fogyasztók részére történő forgalmazásával, illetve értékesítésével közvetlen kapcsolatban álló magatartására, tevékenységére vagy mulasztására vonatkozik.
A szóbeli panaszt a vállalkozás köteles azonnal megvizsgálni, és szükség szerint orvosolni. Ha a fogyasztó a panasz kezelésével nem ért egyet, vagy a panasz azonnali kivizsgálása nem lehetséges, a vállalkozás a panaszról és az azzal kapcsolatos álláspontjáról haladéktalanul köteles jegyzőkönyvet felvenni, és annak egy másolati példányát személyesen közölt szóbeli panasz esetén helyben a fogyasztónak átadni. Telefonon vagy egyéb elektronikus hírközlési szolgáltatás felhasználásával közölt szóbeli panasz esetén a fogyasztónak legkésőbb 30 napon belül - az írásbeli panaszra adott válaszra vonatkozó előírásoknak megfelelően - az érdemi válasszal egyidejűleg megküldeni. Egyebekben pedig az írásbeli panaszra vonatkozóan az alábbiak szerint köteles eljárni. Az írásbeli panaszt a vállalkozás - ha az Európai Unió közvetlenül alkalmazandó jogi aktusa eltérően nem rendelkezik - a beérkezését követően harminc napon belül köteles írásban érdemben megválaszolni és intézkedni annak közlése iránt. Ennél rövidebb határidőt jogszabály, hosszabb határidőt törvény állapíthat meg. A panaszt elutasító álláspontját a vállalkozás indokolni köteles. A telefonon vagy elektronikus hírközlési szolgáltatás felhasználásával közölt szóbeli panaszt a vállalkozás köteles egyedi azonosítószámmal ellátni.
A panaszról felvett jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell az alábbiakat:
a fogyasztó neve, lakcíme,
a panasz előterjesztésének helye, ideje, módja,
a fogyasztó panaszának részletes leírása, a fogyasztó által bemutatott iratok, dokumentumok és egyéb bizonyítékok jegyzéke,
a vállalkozás nyilatkozata a fogyasztó panaszával kapcsolatos álláspontjáról, amennyiben a panasz azonnali kivizsgálása lehetséges,
a jegyzőkönyvet felvevő személy és - telefonon vagy egyéb elektronikus hírközlési szolgáltatás felhasználásával közölt szóbeli panasz kivételével - a fogyasztó aláírása,
a jegyzőkönyv felvételének helye, ideje,
telefonon vagy egyéb elektronikus hírközlési szolgáltatás felhasználásával közölt szóbeli panasz esetén a panasz egyedi azonosítószáma.
A vállalkozás a panaszról felvett jegyzőkönyvet és a válasz másolati példányát három évig köteles megőrizni, és azt az ellenőrző hatóságoknak kérésükre bemutatni.
A panasz elutasítása esetén a vállalkozás köteles a fogyasztót írásban tájékoztatni arról, hogy panaszával - annak jellege szerint - mely hatóság vagy békéltető testület eljárását kezdeményezheti. A tájékoztatásnak tartalmaznia kell továbbá az illetékes hatóság, illetve a fogyasztó lakóhelye vagy tartózkodási helye szerinti békéltető testület székhelyét, telefonos és internetes elérhetőségét, valamint levelezési címét. A tájékoztatásnak arra is ki kell terjednie, hogy a vállalkozás a fogyasztói jogvita rendezése érdekében igénybe veszi-e a békéltető testületi eljárást. Amennyiben az Eladó és a fogyasztó között esetlegesen fennálló fogyasztói jogvita a tárgyalások során nem rendeződik, az alábbi jogérvényesítési lehetőségek állnak nyitva a fogyasztó számára:
Fogyasztóvédelmi eljárás
Panasztétel a fogyasztóvédelmi hatóságoknál lehetséges. Amennyiben a fogyasztó fogyasztói jogainak megsértését észleli, jogosult panasszal fordulni a lakóhelye szerint illetékes fogyasztóvédelmi hatósághoz. A panasz elbírálását követően a hatóság dönt a fogyasztóvédelmi eljárás lefolytatásáról. A fogyasztóvédelmi elsőfokú hatósági feladatokat a fogyasztó lakóhelye szerint illetékes fővárosi és megyei kormányhivatalok látják el, ezek listája itt található: http://www.kormanyhivatal.hu/
Bírósági eljárás
Az ügyfél jogosult a fogyasztói jogvitából származó követelésének bíróság előtti érvényesítésére polgári eljárás keretében a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény, valamint a Polgári Perrendtartásról szóló 2016. évi CXXX. törvény rendelkezései szerint.
Békéltető testületi eljárás
Tájékoztatjuk, hogy Ön velünk szemben fogyasztói panasszal élhet. Amennyiben az Ön fogyasztói panaszát elutasítjuk, úgy Ön jogosult az Ön lakóhelye vagy tartózkodási helye szerint illetékes Békéltető Testülethez is fordulni: a békéltető testület eljárása megindításának feltétele, hogy a fogyasztó az érintett vállalkozással közvetlenül megkísérelje a vitás ügy rendezését. Az eljárásra - a fogyasztó erre irányuló kérelme alapján - az illetékes testület helyett a fogyasztó kérelmében megjelölt békéltető testület illetékes.
A vállalkozást a békéltető testületi eljárásban együttműködési kötelezettség terheli.
Ennek keretében fennáll a vállalkozásoknak a békéltető testület felhívására történő válaszirat megküldési kötelezettsége, továbbá kötelezettségként kerül rögzítésre a békéltető testület előtti megjelenési kötelezettség („meghallgatáson egyezség létrehozatalára feljogosított személy részvételének biztosítása”).
Amennyiben a vállalkozás székhelye vagy telephelye nem a területileg illetékes békéltető testületet működtető kamara szerinti megyébe van bejegyezve, a vállalkozás együttműködési kötelezettsége a fogyasztó igényének megfelelő írásbeli egyezségkötés lehetőségének felajánlására terjed ki.
A fenti együttműködési kötelezettség megszegése esetén a fogyasztóvédelmi hatóság rendelkezik hatáskörrel, amely alapján a jogszabályváltozás következtében a vállalkozások jogsértő magatartása esetén kötelező bírságkiszabás alkalmazandó, bírságtól való eltekintésre nincs lehetőség. A fogyasztóvédelemről szóló törvény mellett módosításra került a kis- és középvállalkozásokról szóló törvény vonatkozó rendelkezése is, így a kis- és középvállalkozások esetén sem mellőzhető majd a bírság kiszabása.
Futárszolgálat
A futárszolgálat az Ön által megadott szállítási címre viszi a megrendelt terméket ahol azt helyben, személyesen veheti át.
Magyarországon távolságtól függetlenül bárhová szállítunk.
Kiszállítás: hétfőtől péntekig, munkanapokon.
- Sikertelen kézbesítés estén az újbóli kiszállítás (még 1 alkalommal): DÍJMENTES
Az aktuális szállítási áraink a szállítás menüpont alatt láthatóak.
Amennyiben a csomagon KÜLSÉRELMI NYOMOKAT talál, abban az esetben kérje a futárt a helyszínen történő JEGYZŐKÖNYV felvételére!
Ennek elmulasztása esetén sajnos mi nem tudunk kárigénnyel élni a futárszolgálat felé, a vásárlónak kell a futárcég felé kárigényt benyújtani.
Mi csak az átvétel során jelzett és jegyzőkönyvezett sérüléseket tudjuk elfogadni.
A Küldemény átvevője köteles az átvételkor a KÜLDEMÉNYT A FUTÁR JELENLÉTÉBEN MEGVIZSGÁLNI és a Küldemény külső csomagolásán észlelt, felismerhető károk esetén felbontani és a felismerhető hiányosságokról, vagy egyéb károkról a FUTÁRRAL KÖZÖSEN a kár részletes leírását tartalmazó JEGYZŐKÖNYVET FELVENNI.
A küldemény részleges elveszését vagy megsérülését – ha az felismerhető a küldemény kézbesítésekor vagy a küldemény visszakézbesítésekor a kézbesítési okiraton azonnal jelezni kell. Ennek elmulasztása jogvesztéssel jár.
RENDELÉS LEMONDÁSA / ÁT NEM VETT CSOMAG
Téves megrendelés
Amennyiben rendelését tévedésből adta le, azt a leadást követően e-mailben a bolt@kertihobbi.hu címen, írásban mondhatja le, a csomag feladását megelőzően minden következmény nélkül.
Amennyiben a rendelést az Ön által kért módon nem tudjuk az Ön által elvárt idő alatt teljesíteni (pl. több hetet kellene várni az adott termék megérkezésére), a rendelést szintén következmények nélkül lemondhatja.
Rendelés lemondás
Leadott rendelés lemondására csak a csomag feladása előtt van lehetőség kizárólag írásban! A csomagfeladást követően nincs lehetőségünk a rendelés törlésére. Legyenek szívesek ezt figyelembe venni!
Külföldről rendelésre szállított termék. Azoknál a terméknél ahol nem magyarországi raktárból kerül kiszállításra és Ön megrendeli nálunk az kifejezetten az Ön rendelésére behozott termék, így a rendelésétől elállási jog Önt nem illeti meg.
Át nem vett csomag
Át nem vett csomag/ok esetén a szállítási díj, beleértve az oda és a visszakézbesítés költségét is a megrendelőt terheli. Tájékoztatjuk, hogy az ily módon esetlegesen át nem vett megrendeléssel Ön a 45/2014. (II.26.) Kor. rendelet alapján létrejött, a távollévők közötti szerződést megszegi, ami által webáruházunknak kára keletkezik, melynek megtérítése jogos követelésünk.
A webshop és a fogyasztó(vevő) között a webáruház internetes oldalán leadott megrendelést követően elektronikus úton kötött adásvételi szerződés jön létre. Ezen szerződés alapján a fogyasztó (vevő) a vételár kifizetésére és a megrendelt dolog átvételére köteles, valamint együttműködni a webáruházzal és tájékoztatni őt minden olyan lényeges körülményről, ami a szerződés teljesítésével kapcsolatos (Ptk. 6:215. § és Ptk. 6:62. (1) §). Webáruház köteles tájékoztatni a vevőt a megrendelése folyamatáról és a várható szállítási időről és az áthárított szállítási költségről. A webáruház jellemzően nem hárítja át a teljes szállítási költséget a vevő felé. A fogyasztó (vevő) köteles tájékoztatni a webáruházat vagy annak megbízottját a futárcéget arról, ha valamilyen ok miatt nem tudja átvenni a csomagot vagy azt csak egy későbbi időpontban tudja megtenni. Ha a fogyasztó (vevő) nem veszi át a csomagot és nem is jelzi az akadályoztatását a webáruház felé, nem működik együtt az ismételt kézbesítésben, akkor megszegi a szerződésből és/vagy a jogszabályból fakadó kötelezettségeit. Abban az esetben, amikor a fogyasztó az elállási jogának gyakorlását tartalmazó nyilatkozatot azután küldi meg a webáruháznak, hogy a fogyasztó hibájából többször sikertelen kézbesítési kísérletre került sor, a webáruház jogosult kártérítést/kötbért követelni a fogyasztótól, hiszen a szerződésszegés és az abból keletkező károk, illetve a kötbér megfizetésének feltételei már bekövetkeztek. A webáruház az át nem vett csomagok miatt keletkezett költségeit kiszámlázza a fogyasztónak (vevőnek), akár számla, akár díjbekérő formájában. Webáruház ebben az esetben csak az igazolható költségeit követeli a vevőtől, amit a szállító cégnek ki kell fizetnie, így a kiszámlázott összeg (költségtérítés) mértéke kizárólag a ténylegesen igazolható költségek mértékére szorítkozik!
Azoknál a terméknél ahol nem magyarországi raktárból kerül kiszállításra és nem magyarországi raktárba kerül visszaszállításra át nem vétel miatt, a kártérítésként kiszámlázott összeg a többszöröse is lehet a termék megrendelésekor kiszámlázott szállítási költségnek, hiszen a webáruház a piaci verseny miatt csak a valós szállítási költség töredék részét terheli át a vevőkre!
Amennyiben a szállítási költségből keletkező összeg átutalásra kerül 30 napon belül, úgy nem teszünk további jogi lépéseket! Ellenkező esetben élni fogunk a fentebb hivatkozott Kormányrendelet adta lehetőségekkel.
Felhívjuk figyelmét, hogy a 14 napos elállási jog nem azonos a vásárlástól való elállástól, mert az utánvételes csomag nem átvétele szerződés felmondásnak minősül! Megértésüket köszönjük!
Elállási jog
Fogyasztónak a Ptk. 8:1. § 1. bekezdés 3. pontja szerint csak a szakmája, önálló foglalkozása vagy üzleti tevékenysége körén kívül eljáró természetes személy minősül, így jogi személyek nem élhetnek az indokolás nélküli elállási joggal! A fogyasztót a 45/2014. (II. 26.) Korm. rendelet 20. § szerint megilleti az indokolás nélküli elállás joga. A fogyasztó az elállási jogát
- a) termék adásvételére irányuló szerződés esetén
- aa) a terméknek,
- ab) több termék adásvételekor, ha az egyes termékek szolgáltatása eltérő időpontban történik, az utoljára szolgáltatott terméknek,
a fogyasztó vagy az általa megjelölt, a fuvarozótól eltérő harmadik személy általi átvételének napjától számított határidőn belül gyakorolhatja, mely határidő 14 nap.
A jelen pontban foglaltak nem érintik a fogyasztó azon jogát, hogy az e pontban meghatározott elállási jogát a szerződés megkötésének napja és a termék átvételének napja közötti időszakban is gyakorolja.
Ha a szerződés megkötésére a fogyasztó tett ajánlatot, a fogyasztót a szerződés megkötése előtt megilleti az ajánlat visszavonásának joga, ami a szerződés megkötésére kiterjedő ajánlati kötöttséget megszünteti.
Elállási nyilatkozat, a fogyasztót megillető elállási vagy felmondási jog gyakorlása
A fogyasztó a 45/2014. (II. 26.) Korm. rendelet 20. §-ban biztosított jogát az erre vonatkozó egyértelmű nyilatkozat útján, vagy a kormányhivatal honlapjáról is letölthető nyilatkozat-minta felhasználásával gyakorolhatja.
A fogyasztó elállási nyilatkozatának érvényessége
Az elállási jogot határidőben érvényesítettnek kell tekinteni, ha a fogyasztó nyilatkozatát határidőn belül elküldi. A határidő 14 nap.
A fogyasztót terheli annak bizonyítása, hogy az elállás jogát e rendelkezéssel összhangban gyakorolta.
Az Eladó a fogyasztó elállási nyilatkozatát annak megérkezését követően köteles elektronikus adathordozón visszaigazolni.
Az Eladó kötelezettségei a fogyasztó elállása esetén
Az Eladó visszatérítési kötelezettsége
Ha a fogyasztó a 45/2014. (II. 26.) Korm. rendelet 22. §-nak megfelelően eláll a szerződéstől, az Eladó legkésőbb az elállásról való tudomásszerzésétől számított tizennégy napon belül visszatéríti a fogyasztó által ellenszolgáltatásként megfizetett teljes összeget, ideértve a teljesítéssel összefüggésben felmerült költségeket, így a szállítási díjat is. Felhívjuk a figyelmét, hogy ez a rendelkezés nem vonatkozik a legkevésbé költséges szokásos fuvarozási módtól eltérő fuvarozási mód választásával okozott többletköltségekre.
Az Eladó visszatérítési kötelezettségének módja
A 45/2014. (II. 26.) Korm. rendelet 22. §-nak megfelelő elállás vagy felmondás esetén az Eladó a fogyasztónak visszajáró összeget a fogyasztó által igénybe vett fizetési móddal megegyező módon téríti vissza. A fogyasztó kifejezett beleegyezése alapján az Eladó a visszatérítésre más fizetési módot is alkalmazhat, de a fogyasztót ebből adódóan semmilyen többletdíj nem terhelheti. A Fogyasztó által hibásan és/vagy pontatlanul megadott bankszámlaszám vagy postai cím következtében történő késedelem miatt az Eladó-t felelősség nem terheli.
Többletköltségek
Ha a fogyasztó kifejezetten a legkevésbé költséges szokásos fuvarozási módtól eltérő fuvarozási módot választ, az Eladó nem köteles visszatéríteni az ebből eredő többletköltségeket. Ilyen esetben a feltüntetett általános szállítási díjtételek erejéig áll fenn visszatérítési kötelezettségünk.
Visszatartási jog
Az Eladó mindaddig visszatarthatja a fogyasztónak visszajáró összeget, amíg a fogyasztó a terméket vissza nem szolgáltatta, vagy kétséget kizáróan nem igazolta, hogy azt visszaküldte; a kettő közül a korábbi időpontot kell figyelembe venni. Utánvéttel vagy portósan feladott küldeményeket nem áll módunkban elfogadni. A termék visszaszállítása minden esetben a vevő költségére történik.
A fogyasztó kötelezettségei elállása vagy felmondása esetén
A termék visszaszolgáltatása
Ha a fogyasztó a 45/2014. (II. 26.) Korm. rendelet 22. §-nak megfelelően eláll a szerződéstől, köteles a terméket haladéktalanul, de legkésőbb az elállás közlésétől számított tizennégy napon belül visszaküldeni, illetve az Eladónak vagy az Eladó által a termék átvételére meghatalmazott személynek átadni. A visszaküldés határidőben teljesítettnek minősül, ha a fogyasztó a terméket a határidő lejárta előtt elküldi.
A termék visszaszolgáltatásával kapcsolatos közvetlen költségek viselése
A fogyasztó viseli a termék visszaküldésének közvetlen költségét. A terméket az Eladó címére kell visszaküldeni. Ha a fogyasztó a teljesítés megkezdését követően felmondja az üzlethelyiségen kívül vagy távollévők között kötött - szolgáltatás nyújtásra vonatkozó - szerződést, köteles a felmondás vállalkozással való közlése időpontjáig teljesített szolgáltatással arányos díjat a vállalkozás számára megfizetni. A fogyasztó által arányosan fizetendő összeget a szerződésben megállapított ellenszolgáltatás adóval növelt teljes összege alapján kell megállapítani. Ha a fogyasztó bizonyítja, hogy az ily módon megállapított teljes összeg túlzottan magas, az arányos összeget a szerződés megszűnésének időpontjáig teljesített szolgáltatások piaci értéke alapján kell kiszámítani. Kérjük vegye figyelembe, hogy utánvéttel vagy portósan visszaküldött terméket nem áll módunkban átvenni.
Fogyasztó felelőssége az értékcsökkenésért
A fogyasztó a termék jellegének, tulajdonságainak és működésének megállapításához szükséges használatot meghaladó használatból eredő értékcsökkenésért felel.
Felhívjuk figyelműket, hogy ellálási jog csak a standard raktári termékek vásárlása esetén illeti meg Önt amennyiben teljesen új állapotban és sértetlen csomagolással visszajuttatja részünkre a vásárolt terméket. Mivel sérült termléket újként nem lehetséges értékesíteni, így bármilyen sérülés esetén jótállási feltételek az irányadóak és garancia viselő szabályai az irányadóak.
Az elállási jog az alábbi esetekben nem gyakorolható:
Az Eladó kifejezetten felhívja az Ön figyelmét, hogy Ön nem gyakorolhatja elállási jogát a 45/2014 (II.26.) Korm. Rendelet 29. §. (1) bekezdésében foglalt esetekben:
a szolgáltatás nyújtására irányuló szerződés esetében a szolgáltatás egészének teljesítését követően, ha a vállalkozás a teljesítést a fogyasztó kifejezett, előzetes beleegyezésével kezdte meg, és a fogyasztó tudomásul vette, hogy a szolgáltatás egészének teljesítését követően felmondási jogát elveszíti;
olyan termék vagy szolgáltatás tekintetében, amelynek ára, illetve díja a pénzpiac vállalkozás által nem befolyásolható, az elállási jog gyakorlására meghatározott határidő alatt is lehetséges ingadozásától függ;
olyan nem előre gyártott termék esetében, amelyet a fogyasztó utasítása alapján vagy kifejezett kérésére állítottak elő, vagy olyan termék esetében, amelyet egyértelműen a fogyasztó személyére szabtak illetve amit kifejezettem a vevő rendelésére szereztek be külföldi vagy belföldi nagykereskedésekből.
romlandó vagy minőségét rövid ideig megőrző termék tekintetében;
olyan zárt csomagolású termék tekintetében, amely egészségvédelmi vagy higiéniai okokból az átadást követő felbontása után nem küldhető vissza;
olyan termék tekintetében, amely jellegénél fogva az átadást követően elválaszthatatlanul vegyül más termékkel;
olyan alkoholtartalmú ital tekintetében, amelynek tényleges értéke a vállalkozás által nem befolyásolható módon a piaci ingadozásoktól függ, és amelynek áráról a felek az adásvételi szerződés megkötésekor állapodtak meg, azonban a szerződés teljesítésére csak a megkötéstől számított harmincadik napot követően kerül sor;
olyan vállalkozási szerződés esetében, amelynél a vállalkozás a fogyasztó kifejezett kérésére keresi fel a fogyasztót sürgős javítási vagy karbantartási munkálatok elvégzése céljából;
lezárt csomagolású hang-, illetve képfelvétel, valamint számítógépes szoftver példányának adásvétele tekintetében, ha az átadást követően a fogyasztó a csomagolást felbontotta;
hírlap, folyóirat és időszaki lap tekintetében, az előfizetéses szerződések kivételével;
nyilvános árverésen megkötött szerződések esetében;
lakáscélú szolgáltatás kivételével szállásnyújtásra irányuló szerződés, fuvarozás, személygépjármű-kölcsönzés, étkeztetés vagy szabadidős tevékenységekhez kapcsolódó szolgáltatásra irányuló szerződés esetében, ha a szerződésben meghatározott teljesítési határnapot vagy határidőt kötöttek ki;
a nem tárgyi adathordozón nyújtott digitális adattartalom tekintetében, ha a vállalkozás a fogyasztó kifejezett, előzetes beleegyezésével kezdte meg a teljesítést, és a fogyasztó e beleegyezésével egyidejűleg nyilatkozott annak tudomásul vételéről, hogy a teljesítés megkezdését követően elveszíti az elállási jogát.
Online Pénztárca
Az Online Pénztárcába jóváírt kuponokat a Vásárló az adott rendelés teljesítése után, mindig csak a következő vásárlások során használhatja fel, mint egy utólagosan kapott kedvezményt. A Vásárló a következő vásárláskor kizárólag a korábbi fiókadataival belépve (e-mail cím, titkos kód) 10.000 Forintonként 500 Ft értékű kupont válthat be.
Az ONLINE GROUP Szolgáltató Korlátolt Felelőségű Társaság jogosult bármikor korlátozni A kuponok felhasználását, illetve a maximálisan összegyűjthető kuponok összeghatárát. Az ONLINE GROUP Szolgáltató Korlátolt Felelőségű Társaságnak jogában áll a már összegyűjtött kuponokat bármikor csökkenteni vagy megszüntetni, amiről az aktív felhasználók számára előzetes értesítést küld, amelyben tájékoztatást nyújt a csökkentésig vagy megszüntetésig gyűjtött, de még fel nem használt kuponok tekintetében.
A kuponok érvényességig az aktív partnereinknél felhasználhatók. Partnereink mindenkori elérhetősége a https://www.onlinepenztarca.hu oldalon megtekinthető.
A beváltás feltételei:
A kupon értékhatártól függetlenül felhasználható (10.000 Ft feletti végösszegű megrendelésekre).
A kupon készpénzre nem váltható át.
A kupon más kedvezménnyel, egyedi árral össze nem vonható.
A Vásárló megrendeléskor köteles jelezni a beváltási szándékát, más esetben a kupont sajnos nem tudjuk elfogadni. (Amennyiben online rendel, ezt a lehetőséget a rendszer automatikusan fel fogja ajánlani.)
Termék cseréje esetén az onlinePénztárcával való fizetés kizárólag a különbözetre vehető igénybe.
Az onlinePénztárcából való fizetés csak azon felhasználó számára lehetséges, aki aktív fiókkal rendelkezik az onlinePénztárcában.
A szerződésszerű teljesítés követelményei
A szerződésszerű teljesítés követelményei általánosan fogyasztói szerződés keretében eladott áruk és digitális elemet tartalmaz áruk esetében
A terméknek és a teljesítésnek a teljesítés időpontjában meg kell felelnie a 373/2021. (VI.30.) Korm. rendeletben foglalt követelményeknek.
Ahhoz, hogy a teljesítés szerződésszerűnek minősüljön a szerződés tárgyát képező terméknek
meg kell felelnie a szerződésben foglalt leírásnak, mennyiségnek, minőségnek, típusnak, valamint rendelkeznie kell a szerződésben meghatározott funkcionalitással, kompatibilitással, interoperabilitással és egyéb, a szerződés szerinti jellemzőkkel
alkalmasnak kell lennie a fogyasztó által meghatározott bármely célra, amelyet a fogyasztó legkésőbb a szerződés megkötésekor az Eladó tudomására hozott, és amelyet az Eladó elfogadott
rendelkeznie kell a szerződésben meghatározott valamennyi tartozékkal, használati útmutatóval - ideértve az üzembe helyezésre vonatkozó utasítást, a telepítési utasítást, valamint az ügyfélszolgálati támogatást – és biztosítania kell a szerződésben meghatározott frissítéseket. Ahhoz, hogy a teljesítés szerződésszerűnek minősüljön - továbbá- a szerződés tárgyát képező terméknek alkalmasnak kell lennie azokra a célokra, amelyeket azonos típusú termék esetén jogszabály, műszaki szabvány vagy műszaki szabvány hiányában az irányadó magatartási kódex előír
rendelkeznie kell a Fogyasztó által észszerűen elvárható azon mennyiséggel, minőséggel, teljesítmény- és egyéb jellemzőkkel - különösen a funkcionalitás, a kompatibilitás, a hozzáférhetőség, a folyamatosság és a biztonságosság tekintetében -, amely azonos típusú termék esetén szokásos, figyelembe véve az Eladó, annak képviselője vagy az értékesítési láncban részt vevő más személy a termék konkrét tulajdonságaira vonatkozó nyilvános - különösen hirdetésben vagy címkén tett - kijelentését
rendelkeznie kell a fogyasztó által észszerűen elvárható tartozékokkal és útmutatókkal - ideértve a csomagolást, illetve az üzembe helyezésre vonatkozó utasítást - és
meg kell felelnie a vállalkozás által a szerződéskötést megelőzően mintaként, modellként bemutatott vagy próbaverzióként elérhetővé tett termék tulajdonságainak, leírásának.
A terméknek nem kell megfelelnie a fenti nyilvános kijelentésnek, ha az Eladó bizonyítja, hogy
a nyilvános kijelentést nem ismerte, és azt nem is kellett ismernie
a nyilvános kijelentést a szerződéskötés időpontjáig már megfelelő módon helyesbítették vagy
a nyilvános kijelentés a jogosult szerződéskötési elhatározását nem befolyásolhatta.
A szerződésszerű teljesítés követelményei fogyasztói szerződés keretében eladott áru adásvétele esetében
Az Eladó hibásan teljesít, ha az áru hibája a szakszerűtlen üzembe helyezéséből fakad, feltéve, hogy
- a) az üzembe helyezés az adásvételi szerződés részét képezi, és azt az Eladó végezte el, vagy a az Eladó felelősségvállalása mellett végezték el; vagy
- b) az üzembe helyezést a fogyasztónak kellett elvégeznie, és a szakszerűtlen üzembe helyezés az Eladó által - illetve digitális elemeket tartalmazó áruk esetében a digitális tartalom vagy digitális szolgáltatás szolgáltatója által - rendelkezésre bocsátott üzembe helyezési utasítások hiányosságainak következménye.
Ha az adásvételi szerződés szerint az árut az Eladó helyezi üzembe, vagy az üzembe helyezés a az Eladó felelősségvállalása mellett történik, a teljesítést akkor kell az Eladó által befejezettnek tekinteni, amikor az üzembe helyezés befejeződött.
Ha a digitális elemeket tartalmazó áru esetében az adásvételi szerződés a digitális tartalom vagy digitális szolgáltatás meghatározott időtartamon keresztül történő folyamatos szolgáltatásáról rendelkezik, az Eladó felel az áru digitális tartalommal kapcsolatos hibájáért, amennyiben a hiba két évet meg nem haladó időtartamú folyamatos szolgáltatás esetén az áru teljesítésétől számított két éven belül; vagy következik be vagy válik felismerhetővé.
A szerződésszerű teljesítés követelményei fogyasztói szerződés keretében eladott digitális elemeket tartalmazó árú esetében
A jogszabályok által megengedett mértékig bármely Fél részéről valamely a jelen ÁSZF hatálya alá tartozó szerződésben rögzített jog, jogosultság nem gyakorlása, illetőleg érvényesítésének elmaradása, hibás illetőleg késedelmes gyakorlása nem jelenti ezen jogról való lemondást, illetve ezen jogok valamelyikének kizárólagos vagy részleges gyakorlása, érvényesítése nem zárja ki a nem érvényesített jogok jövőbeni gyakorlását.
Vevő illetőleg Megbízó a jelen ÁSZF hatálya alá tartozó szerződésből eredő jogait – akár részlegesen, akár egészben – kizárólag a Szolgáltató illetőleg Megbízott előzetes, írásbeli engedélyével engedményezheti, vagy ruházhatja át harmadik személyre.
Szolgáltató jogosult a jelen ÁSZF hatálya alá tartozó adásvételi szerződéstől a Vevőhöz intézett írásbeli jognyilatkozatával elállni, és a szerződés megszűnéséből eredő teljes kárának megtérítésére, amennyiben Vevő olyan súlyos szerződésszegést követ el, melynek következtében Eladótól a szerződésszerű teljesítés a továbbiakban már nem várható el.
Megbízott az ÁSZF hatálya alá tartozó megbízási szerződést jogosult a Megbízóhoz intézett írásbeli jognyilatkozatával azonnali hatállyal felmondani, ha Megbízó olyan súlyos szerződésszegést követ el, melynek következtében Megbízottól a megbízási szerződés további teljesítése már nem várható el.
A jelen ÁSZF hatálya alá tartozó szerződés bármely rendelkezésének érvénytelensége nem vonja maga után a szerződés egészének érvénytelenségét.
A jelen ÁSZF hatálya alá tartozó szerződések esetében a Felek között létrejött szerződés bármely rendelkezése vagy rendelkezései megszegéséből eredő, és a másik féllel szemben érvényesíthető kártérítési igény mértéke nem haladhatja meg a Felek között létrejött szerződésben kikötött teljes vételár, illetőleg megbízási díj összegét, kivéve a jelen ÁSZF azon eltérő rendelkezéseit, ahol az érvényesíthető kártérítési igény mértéke eltérően került szabályozásra.
A jelen ÁSZF hatálya alá tartozó szerződések esetében Szolgáltató illetőleg Megbízott kijelenti, hogy a szerződések kapcsán rendelkezésére bocsátott személyes adatok védelme vonatkozásában a III. pontban megnevezett honlapján elérhető adatvédelmi szabályzat rendelkezéseit fogja alkalmazni.
A Felek vagyonjogi ügyek tekintetében a felmerült jogvitájukra vagy a közöttük létrejött szerződésből eredő egyéb jogvitájuk esetére kikötik a Budapesti Kerületi Bíróság illetékességét.
A jelen ÁSZF hatálya alá tartozó szerződések tekintetében az átadás-átvételi jegyzőkönyvvel, illetőleg Munkalappal egy tekintet alá esik minden olyan okirat is, megnevezésétől függetlenül, melyben a Vevő illetőleg Megbízó teljesítési segédje aláírásával igazolja a megvásárolt termék átvételét, illetőleg a szolgáltatás elvégzését. Ilyen okmány kifejezeten a megbízott szállítócég átvételi elismervénye.
Az ÁSZF rendelkezéseit Szolgáltató illetőleg Megbízott bármikor minden külön erre vonatkozó értesítés nélkül jogosult módosítani, illetve kiegészíteni, a teljes ÁSZF –et hatályon kívül helyezni, és helyette új ÁSZF-et elfogadni, és azt a honlapján közzétenni. Az ÁSZF bármikor, bármilyen formában történő módosítása, kiegészítése, hatályon kívül helyezése, illetve új ÁSZF elfogadása és közzététele semmilyen jogkövetkezménnyel nem bír a Felek között már létrejött szerződések vonatkozásában. A szerződés létrejöttekor hatályos ÁSZF rendelkezései a szerződések integráns, elválaszthatatlan részét képezik. Az ÁSZF rendelkezései magyar nyelven készültek, és bármely nyelvre történő lefordítása esetén a magyar változat irányadó.
Fogalmak
Áru: ingó dolog, ideértve a tartályban, palackban vagy egyéb módon korlátozott mennyiségben vagy meghatározott űrtartalommal kiszerelt vizet, gázt és villamos energiát, valamint a digitális elemeket tartalmazó árut
Digitális elemeket tartalmazó áru: ingó dolog, amely digitális tartalmat vagy digitális szolgáltatást foglal magában, vagy azzal össze van kapcsolva, olyan módon, hogy az érintett digitális tartalom vagy digitális szolgáltatás hiányában az áru nem tudná betölteni funkcióit
Felek: Eladó és Vevő együttesen
Fogyasztó: a szakmája, önálló foglalkozása vagy üzleti tevékenysége körén kívül eljáró természetes személy
Fogyasztói szerződés: olyan szerződés, melynek egyik alanya fogyasztónak minősül
Funkcionalitás: a digitális elemeket tartalmazó áru, a digitális tartalom vagy a digitális szolgáltatás azon képessége, hogy a céljának megfelelő funkciókat betöltse
Gyártó: a termék előállítója, importtermék esetén a terméket az Európai Unió területére behozó importőr, valamint bármely olyan személy, aki vagy amely a terméken nevének, védjegyének vagy egyéb megkülönböztető jelzésének feltüntetésével önmagát gyártóként tünteti fel
Interoperabilitás: a digitális elemeket tartalmazó áru, a digitális tartalom vagy a digitális szolgáltatás azon képessége, hogy együtt tudjon működni olyan hardverrel és szoftverrel, amely eltér attól, amellyel az azonos típusú árukat, digitális tartalmat vagy digitális szolgáltatásokat általában együtt használják
Kompatibilitás: a digitális elemeket tartalmazó áru, a digitális tartalom vagy a digitális szolgáltatás azon képessége, hogy - átalakítás szükségessége nélkül - együtt tudjon működni olyan hardverrel vagy szoftverrel, amellyel az azonos típusú árukat, digitális tartalmat vagy digitális szolgáltatásokat általában együtt használják
Honlap: a jelen weboldal, amely a szerződés megkötésére szolgál
Szerződés: Eladó és Vevő között a Honlap és elektronikus levelezés igénybevételével létrejövő adásvételi szerződés
Tartós adathordozó: bármely olyan eszköz, amely lehetővé teszi a fogyasztó vagy a vállalkozás számára a személyesen neki címzett adatoknak a jövőben is hozzáférhető módon és az adat céljának megfelelő ideig történő tárolását, valamint a tárolt adatok változatlan formában történő megjelenítését
Távollévők közötti kommunikációt lehetővé tévő eszköz: olyan eszköz, amely alkalmas a felek távollétében – szerződés megkötése érdekében – szerződési nyilatkozat megtételére. Ilyen eszköz különösen a címzett vagy a címzés nélküli nyomtatvány, a szabványlevél, a sajtótermékben közzétett hirdetés megrendelőlappal, a katalógus, a telefon, a telefax és az internetes hozzáférést biztosító eszköz
Távollévők között kötött szerződés: olyan fogyasztói szerződés, amelyet a szerződés szerinti termék vagy szolgáltatás nyújtására szervezett távértékesítési rendszer keretében a felek egyidejű fizikai jelenléte nélkül úgy kötnek meg, hogy a szerződés megkötése érdekében a szerződő felek kizárólag távollévők közötti kommunikációt lehetővé tévő eszközt alkalmaznak
Termék: a Honlap kínálatában szereplő, a Honlapon értékesítésre szánt áru és a digitális elemeket tartalmazó áru
Vállalkozás: a szakmája, önálló foglalkozása vagy üzleti tevékenysége körében eljáró személy
Vevő/Ön: a Honlapon keresztül vételi ajánlatot tevő szerződést kötő személy
Jótállás: A fogyasztó és a vállalkozás között kötött szerződések esetén (a továbbiakban: fogyasztói szerződés) a Polgári Törvénykönyv szerinti,
a szerződés teljesítéséért vállalt jótállás, amelyet a vállalkozás a szerződés megfelelő teljesítéséért a jogszabályi kötelezettségén túlmenően vagy annak hiányában önként vállal, valamint
a jogszabályon alapuló kötelező jótállás
Vételár: az áruért, valamint a digitális tartalom szolgáltatásáért fizetendő ellenszolgáltatás.
Vonatkozó jogszabályok A Szerződésre a magyar jog előírásai az irányadóak, és különösen az alábbi jogszabályok vonatkoznak:
- évi CLV. törvény a fogyasztóvédelemről
- évi CVIII. törvény az elektronikus kereskedelmi szolgáltatások, valamint az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások egyes kérdéseiről
- évi V. törvény a Polgári Törvénykönyvről
151/2003. (IX.22.) kormányrendelet a tartós fogyasztási cikkekre vonatkozó kötelező jótállásról
45/2014. (II.26.) kormányrendelet a fogyasztó és a vállalkozás közötti szerződések részletes szabályairól
19/2014. (IV.29.) NGM rendelet a fogyasztó és vállalkozás közötti szerződés keretében eladott dolgokra vonatkozó szavatossági és jótállási igények intézésének eljárási szabályairól
- évi LXXVI. törvény a szerzői jogról
- évi CXX. törvény az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról
AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS (EU) 2018/302 RENDELETE (2018. február 28.) a belső piacon belül a vevő állampolgársága, lakóhelye vagy letelepedési helye alapján történő indokolatlan területi alapú tartalomkorlátozással és a megkülönböztetés egyéb formáival szembeni fellépésről, valamint a 2006/2004/EK és az (EU) 2017/2394 rendelet, továbbá a 2009/22/EK irányelv módosításáról
AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS (EU) 2016/679 RENDELETE (2016. április 27.) a természetes személyeknek a személyes adatok kezelése tekintetében történő védelméről és az ilyen adatok szabad áramlásáról, valamint a 95/46/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről (általános adatvédelmi rendelet)
A fogyasztó és vállalkozás közötti, az áruk adásvételére, valamint a digitális tartalom szolgáltatására és digitális szolgáltatások nyújtására irányuló szerződések részletes szabályairól szóló 373/2021. (VI. 30.) Korm. rendelet
Érvényes: 2023.02.01-től
A Kerl Hungária Kft. számára kiemelt fontosságú cél a honlapon regisztrálók által rendelkezésre bocsátott személyes adatok védelme, a látogatók információs önrendelkezési jogának biztosítása.
A Kerl Hungária Kft. elkötelezi magát a regisztrálók személyes adatainak oly módon történő kezelése mellett, amely a vonatkozó hatályos jogszabályoknak, az azokban foglalt adatvédelmi alapelveknek és tételes jogszabályi előírásoknak teljeskörűen eleget téve járul hozzá a Kerl Hungária Kft. által üzemeltett elektronikus alkalmazások biztonságos használatához.
A Kerl Hungária Kft. a regisztrálók személyes adatait bizalmasan, a hatályos jogszabályi előírásokkal összhangban kezeli, gondoskodik azok biztonságáról, megteszi azokat a technikai és szervezési intézkedéseket, valamint kialakítja azokat az eljárási szabályokat, amelyek a vonatkozó jogszabályi rendelkezések és más ajánlások érvényre juttatásához szükségesek.
A Kerl Hungária Kft. fenntartja magának a jogot jelen nyilatkozat megváltoztatására.
A nyilatkozat kialakítása során figyelembe vettük a vonatkozó hatályos jogszabályokat, illetve a fontosabb nemzetközi ajánlásokat, különös tekintettel az alábbiakra:
- a természetes személyeknek a személyes adatok kezelése tekintetében történő védelméről és az ilyen adatok szabad áramlásáról, valamint a 95/46/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló 2016/679 európai parlamenti és tanácsi (EU) rendelet (általános adatvédelmi rendelet),
- az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény,
- az egyének védelméről a személyes adatok gépi feldolgozása során, Strasbourgban, 1981. január 28. napján kelt Egyezmény kihirdetéséről szóló 1998. évi VI. törvény,
- az elektronikus kereskedelmi szolgáltatások, valamint az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások egyes kérdéseiről szóló 2001. évi CVIII. törvény.
Amennyiben úgy érzi, hogy a jelen nyilatkozatban foglaltakon túlmenően további kérdése lenne, vagy problémája merülne fel, illetve olyan észrevételt tenne, amely a nyilatkozat alapján számára nem vagy nem teljesen egyértelmű, illetve magyarázatra szorul, kérjük, lépjen kapcsolatba a személyes adatok védelmének biztosításáért felelős kollégánkkal az alábbi e-mail címen: iroda@kerl.hu
Aki beleegyezik a Kerl Hungária Kft által üzemeltetett webáruházban történő regisztráláshoz vagy vásárláshoz az nyilatkozik, hogy megismerte és elfogadta a jelen Adatvédelmi nyilatkozat tartalmát.
Adatvédelmi nyilatkozat
A honlapon regisztrálók által megadott adatokat a Kerl Hungária Kft. kizárólag a megrendelés teljesítése, a rendelési feltételek későbbi bizonyítása céljából tárolja. A Kerl Hungária Kft. a honlapon regisztrálók adatait harmadik fél részére nem adja át, kivéve a szerződés teljesítése érdekében alvállalkozóként közreműködő futárszolgálatot, amely a Kerl Hungária Kft.-től kapott adatokat semmilyen formában nem jogosult felhasználni, tárolni, illetve harmadik fél részére tovább adni.
A kezelt adatok köre, az adatkezelés célja, jogcíme és időtartama: Az adatkezelés célja: webáruházban regisztráló személyek azonosítása, webáruház üzemeltetéséhez kapcsolódó adatbázis kezelése
Az adatkezelés jogalapja: az elektronikus kereskedelemi szolgáltatások, valamint az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások egyes kérdéseiről szóló 2001. évi CVIII. törvény 13/A. §-a.
A kezelt adatok köre: név, cégnév, szállítási és számlázási cím, e-mail cím, telefonszám
Az adatkezelés időtartama: a teljesítés évének utolsó napjától számított 5 év, a számviteli bizonylatok vonatkozásában 8 év.
Az adatkezelő adatai, elérhetősége
Név: Kerl Hungária Kereskedelmi és Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaság
Cím: 1172 Budapest, Ferihegyi út 13.
Képviselő: Lengyel Csaba mb.
Cégjegyzékszám: 01 09 973216
A bejegyző bíróság megnevezése: Budapesti Cégbíróság
Adószáma: 23598043-2-42
Telefon: +36/1-6307-270
E-mail: info@kerl.hu
Adattovábbítással érintett szállítócég cégek nevei és címei:
Szállító partnerünk:
Az adatkezelő neve: Express One Hungary Korlátolt Felelősségű Társaság
székhelye: 1239 Budapest, Európa utca 12.
cégjegyzékszáma: 01-09-980899
adószáma: 13947109-2-43
honlapja: http://www.expressone.hu
e-mail címe: ugyfelszolgalat@expressone.hu
fax száma: +36 1 8 777 499
postacíme: 1239 Budapest, Európa utca 12.
közösségi adószáma: HU13947109
Online szolgáltató partnerünk:
Az adatkezelő neve: UNAS Online Korlátolt Felelősségű Társaság
Székhelye: 9400 Sopron, Kőszegi út 14.
Cégjegyzékszáma:08 09 015594
Adószáma:14114113-2-08
A felhasználó a Cofidis Áruhitel igénylése esetén kifejezetten elfogadja, hogy a következő – a szerződéskötéshez szükséges – adatai hiteligénylés benyújtása céljából átadásra kerülnek a Cofidis Magyarországi Fióktelepe számára:
teljes név, születési dátum (év/hó/nap), édesanyja neve, telefonszám, e-mail cím, rendelés azonosító, rendelés értéke, rendelt termékek megnevezése, választott hitelkonstrukció paraméterei.
A felhasználó kifejezetten elfogadja, hogy az adatok átadása után a Cofidis Magyarországi Fióktelepének üzletszabályzatában, illetve adatkezelési tájékoztatójában foglaltak az irányadóak, az átadott adatok kezelésére (így azok megőrzésére, törlésére) is vonatkozóan.
A személyes adatok tárolásának módja
A Kerl Hungária Kft. számítástechnikai rendszerei és más adatmegőrzési helye, szervere a székhelyén, az adatfeldolgozó szervere saját telephelyén találhatók meg.
Az érintett jogai, jogorvoslati lehetősége
Az érintett tájékoztatást kérhet személyes adatai kezeléséről, a jogszabályi feltételek fennállása esetén pedig kérheti személyes adataihoz való hozzáférést, személyes adatainak helyesbítését, – a jogszabályban elrendelt adatkezelések kivételével – törlését vagy korlátozását, valamint tiltakozhat személyes adatának kezelése ellen.
Az érintett kérelmére a Kerl Hungária Kft. tájékoztatást ad az általa kezelt, illetve az általa megbízott adatfeldolgozó által feldolgozott adatairól, az adatkezelés céljáról, jogalapjáról, időtartamáról, az adatfeldolgozó nevéről, címéről és az adatkezeléssel összefüggő tevékenységéről, valamint az adattovábbítás jogalapjáról és címzettjéről. A Kerl Hungária Kft. a kérelem benyújtásától számított legrövidebb idő alatt, legfeljebb azonban 30 napon belül írásban, közérthető formában adja meg a tájékoztatást.
Az érintett a jogainak megsértése esetén az adatkezelő Kerl Hungária Kft. ellen bírósághoz fordulhat. A bíróság az ügyben soron kívül jár el.
A Kerl Hungária Kft. az érintett adatainak jogellenes kezelésével vagy az adatbiztonság követelményeinek megszegésével másnak okozott kárt megtéríti. A Kerl Hungária Kft. mentesül a felelősség alól, ha a kárt az adatkezelés körén kívül eső elháríthatatlan ok idézte elő, továbbá nem téríti meg a kárt annyiban, amennyiben az a károsult szándékos vagy súlyosan gondatlan magatartásából származott.
Az érintett személy jogorvoslatért, panasszal a területileg illetékes bírósághoz vagy a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz (NAIH) fordulhat:
Székhely: 1125 Budapest, Szilágyi Erzsébet fasor 22/C.
Postacím: 1530 Budapest, Pf.: 5.
Telefon: 36 (1) 391-1400
E-mail: ugyfelszolgalat@naih.hu